7/24 Hizmetinizdeyiz

Bağcılar/İstanbul

Güneşli Balance, Mahmutbey, Taşocağı Yolu 21/3, 34218

Mail

info@fertmuhendislik.com

sprinkler-sistemi

SPRİNKLER SİSTEMİ

Yangın; yanıcı özellikteki katı, sıvı ve gaz haldeki maddelerin kontrol dışı (kontrolsüz) yanmasıdır. Bir yangınla ne vakit nerede ve hangi şartlar altında karşılaşılacağını anlamak olası değildir. Bu yüzden önlemli olmak gerekir. Yangından doğabilecek can kaybının yanı sıra zararları önlemenin ya da azaltmanın en başta gelen yolu, yangına sebep olacak faktörleri ortadan kaldırmak ve yangına derhal müdahale edebilecek tedbirleri almaktır. Yapılan araştırmalarda yangın söndürme sistemi binada mevcut değil ise ve test mekanizması ne kadar yavaşsa, yangın sayısının ve yangından doğmuş zararların o miktarda fazla olduğu görülmüştür. Yine meydana getirilen incelemelere bakılırsa yangın söndürme sistemi maliyeti, yangını söndürme işleminden ve yangının verdiği zararlardan daha ekonomiktir. Bir binayı yanmaz olarak inşa etmek olası değildir. Bu yüzden günümüzde kullanılan çoğu binalarda sprinkler sistemi uygulanır. Kullanıcılar arasında en çok merak edilen sorular sprinkler sistemi nedir, sprinkler çeşitleri ve sprinkler sistemi uygulaması gelmektedir.

Sprinkler Sistemi Çeşitleri

 • Dik Yukarı Bakan (Upright) Sprinkler Sistemi
 • Sarkık Aşağı Bakan (Pendent) Sprinkler Sistemi
 • Köpük Sprinklerleri (Nozzles) Sprinkler Sistemi
 • Sarkık Tip Gizli (Concealed Pendent) Sprinkler Sistemi
 • Dikey Duvar Tipi (Verticalsidewall) Sprinkler Sistemi
 • Yüksek Tehlike Sınıfı (ESFR) Sprinkler Sistemi
 • Geniş Korumalı (Extended Coverage) Sprinkler Sistemi
 • Geleneksel Tip (Convencional) Sprinkler Sistemi
 • Hızlı Tepkili (Quick, Response Upright) Sprinkler Sistemi

 

Sprinkler Sistemi Nedir?

Sprinkler Sistemi, yapılarda yangın söndürme amacıyla kullanılan yağmurlama elemanıdır. Tavana, gizli bir biçimde duvara veya açık tavanda direkt olarak yangın tesisatının üzerine montaj yapılarak, yangın esnasında tesisattaki basınçlı suyu serbest bırakarak yangın söndürmeyi başlatmış olur. Sprinkler Sisteminde ortam sıcaklığı, sprinkler içinde bulunan cam tüpün patlama sıcaklığına ulaştığında otomatik olarak çalışır ve böylelikle yangın şiddetini arttırmadan müdahale edilmiş olacaktır.

sprinkler-sistemi-1

Sprinkler Sisteminde uygulama olarak 3 farklı sistem mevcuttur.

 • Islak Borulu Sprinkler Sistemi
 • Kuru Borulu Sprinkler Sistemi
 • Otomatik Sprinkler Sistemi

 

Islak Borulu Sprinkler Sistemi

Islak borulu sprinkler sisteminde, sistemde kullanılan yangın hidroforu tarafından sağlanan basınçlı su, borular aracılığıyla sprinkler sistemine ulaştırılır. Sprinkler sisteminde yangın nedeniyle oluşan yüksek sıcaklığın etkisiyle sprinkler içinde bulunan cam tüp patlar ve sprinkler açılır. Sprinklerlerin açılmasıyla birlikte sistemde bulunan basınçlı su yanan maddelerin üstüne boşalmaya başlamasını sağlarlar. Bu olay sprinkler sisteminin yangın mahalline muntazam bir yağmurlama gibi boşalmasını sağlar. Üretim özelliğine göre sprinkler 40°C ile 350°C içinde belirlenen bir ısı değerinde etken hale geçmek için dizayn edilirler. Sprinkler sisteminde ortalama olarak dakikada 70 ile 100 litre basınçlı suyun yangın mahalline boşalmasını gerçekleştirir. Islak borulu sprinkler sistemi dizayn edilirken iç ortam sıcaklığı da dikkate alınmalıdır. 4°C ve daha düşük sıcaklıklarda sprinkler sisteminde dolaşan suya antifriz katılarak donma noktasının düşürülmesi gerekmektedir.

Kuru Borulu Sprinkler Sistemi

Kuru borulu sprinkler sistemlerinde boru şebekesi su yerine su deposu ve boru şebekesi arasındaki valfi kapalı tutacak düzeyde basınçlı hava veya nitrojen gazı ile doldurulur. Hava basıncı şebeke girişine yerleştirilen bir vasıta ile otomatikman test edilir. Yangından açığa çıkan sıcaklık herhangi bir sprinkler sistemini etken duruma getirdiğinde, boru şebekesindeki tazyik hızla düşecektir. Bu tazyik azalması kuru boru şebekesi girişindeki valfin açılmasına niçin olacak sprinkler sistemi etkin hale getirelerek böylece borular su ile dolacak ve patlayan sprinklerden su yangın mahalline boşalacaktır. Kuru borulu sprinkler sistemleri, ıslak borulu sistemlerin kullanılamadığı düşük sıcaklıkta yerlerde alternatif olarak kullanılmaktadır. Kuru borulu sprinkler sistemleri, ıslak borulu sistemlerin kullanılamadığı düşük sıcaklıkta kimi mahallerde kullanılabilir. Ancak kuru boru sprinkler sisteminin girişindeki valf bölümü ısıtılan mahallere konulmalıdır.

Otomatik Sprinkler Sistemi

Dünyada ve ülkemizde sulu yangın söndürme sistemi alternatiflerinde en yaygın olarak otomatik sprinkler sistemi kullanılır. Yapılan araştırmalara göre otomatik sprinkler sistemine sahip olan yapılarda çıkan yangınların %95’i daha başlangıç aşamasında etkisiz hale getirilmiştir. Otomatik sprinkler sistemi, yangın başladığı anda aktif olan ve yangın esnasında çıkan alevlerin üzerine su boşaltarak yangının etkisiz hale gelmesini sağlayan sistemdir. Islak borulu sprinkler sistemi, kullanılan yangın borularının içinde boşaltmaya hazır olarak bekleyen basınçlı suyun bulunduğu sistem türüdür. Sprinkler sisteminde su akışında bir gecikme olmadığından zaman kaybı yaratmaz. Yangın başlangıcında açığa çıkan sıcaklıkla birlikte sprinklerin açılmasına ve suyun yağmurlama olarak boşaltılmasını sağlar. Sprinkler sistemi ısıya duyarlı cıva ile çalışır. Cam tüpün içinde bulunan cıva yangın esnasında oluşan sıcaklık ile genleşir. Bu genleşme sonucu cam tüpün kırılması gerçekleşir. Tüpün kırılması ile birlikte su yolu açılır. Bu sayede sprinkler sisteminde bulunan basınçlı su ile yangın önlenmiş olur.

Sprinkler Sistemi tasarlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli kural, sprinkler sisteminin ulaşamayacağı alan bırakılmamasıdır. Sprinkler başlıkları 7 m2 ila 21 m2 arasında koruma sağlar. Bu koruma binanın yapısı ve tehlike sınıfına göre değişmektedir.

Yangın Sprinkler İşçilik Fiyatları

Yangın sprinkler işçilik fiyatları belirlenmesinde birçok parametre vardır. Yangın sprinkler işçilik fiyatları, sprinkler tesisatının yapılacağı alanın büyüklüğü, kullanılacak sprinkler çeşidi ve istenilen markaya göre değişmektedir.

FERT Mühendislik olarak gelen keşif listesi, projeye göre veya bize ulaştırmış olduğunuz mimari projeden yola çıkarak sizlere yangın sprink işçilik fiyatları veriyoruz.

Anahtar teslim projelerde sprinkler sistemi kullanılarak sistemi sizin için en başından tasarlayarak proje, uygulama ve montaj hizmetini iş sonlanana kadar size destek oluyoruz.

Sprinkler Sistemi Hakkında Teklif Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

0552 824 69 40 – info@fertmuhendislik.com

Sohbete Başla
Yardıma mı ihtiyacınız var ?
Merhaba size yardımcı olabilir miyiz ?