7/24 Hizmetinizdeyiz

Bağcılar/İstanbul

Güneşli Balance, Mahmutbey, Taşocağı Yolu 21/3, 34218

Mail

info@fertmuhendislik.com

sogutma-sistemi

Soğutma Sistemleri

Soğutma sistemleri, bir mahaldeki ısıyı başka bir ortama transfer ederek, mahal sıcaklığının ortam sıcaklığının altında tutulmasını sağlayan sistemlerdir. İnsanoğlu soğutmayı genellikle 3 nedenden dolayı yapar;

  • Konfor
  • Soğuk Muhafaza Gerektiren Yapılar
  • Endüstriyel İşlem

Soğutma işlemi ortam sıcaklığının belli bir derece altına düşürülmesi amaçlanıyorsa iklimlendirme amaçlı, 10 °C ile -40 °C arasında soğuk muhafaza veya endüstriyel işlemler amaçlı soğutma yapılır. Fakat soğutma sistemleri çoğunlukla iklimlendirme için tercih edilmekte olup, yazın ortam sıcaklığının düşürülmesi için kullanılır.

Soğutma sistemlerinde 2 alternatif sıkla tercih edilmektedir.

  • VRF Soğutma Sistemleri
  • Fancoil Soğutma Sistemleri

sogutma-sistemi-1


VRF Soğutma Sistemleri

VRF kısaltmasını Variable Refrigerant Flow kelimelerinin baş harflerinden alır. Değişken debili soğutucu akışkan sistemi olarak da Türkçeye çevrilebilir. VRF soğutma sistemleri, dış üniteye bağlı tek boru hattı aracılığıyla farklı iç ünite tipleri ve istenildiği kadar iç ünitenin bağlanabildiği, ısıtma soğutma veya sadece soğutma ekstra olarak gerektiği taktirde havalandırma yapılabilen bir merkezi iklimlendirme sistemi olarak ifade edebiliriz. VRF soğutma sistemlerinde hava kaynaklı soğutma en çok tercih edilen sistemdir. Hava kaynaklı VRF soğutma sistemleri, -20°C’ye kadar ısıtma, 50°C’ye kadar soğutma imkânı sağlamaktadır. VRF soğutma Sistemleri dış üniteden, gaz akış dağıtıcıları yardımıyla birden çok iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edildiği bir sistemdir. Gereken miktarda soğutucu akışkanı, doğru zamanda iç üniteye ulaştırarak ısıtma ve soğutma işlemini gerçekleştirmiş olur. VRF soğutma sistemlerinde termostat tarafından kontrol edilen sistem ısıtma ve soğutma modları arasında bağımsız geçiş yapılmasını sağlar. VRF sistemleri, inverter teknoloji ve değişken debisi sayesinde enerji tasarrufu sağlar. Günümüzde çok katlı yapılarda ve villalarda VRF sistemleri tercih edilmeye başlanmıştır.

Fancoil Soğutma Sistemleri

Fancoil adını fan ve coil(serpantin) olan temel elemanlardan alır. Fancoil, serpantinde dolaşan soğuk suyu fan vasıtasıyla ortama aktararak soğutma işlemini gerçekleştirmiş olur.

Fancoil soğutma sistemleri tümüyle su içeren basit bir sistemdir. Fancoil soğutma sistemlerinde soğuk kaynak üreticisinden çıkan su sirkülasyon pompaları yardımıyla fancoillere ulaştırılır. Fanlar vasıtasıyla ortamdan alınan hava serpantinin üzerinden geçmesi ile hava ısıtılır soğutulur. Dönüş borularıyla merkeze döndükten sonra su burada soğutulup sirküle edilerek fancoil soğutma sistemleri ile iklimlendirme işlemi gerçekleşir. Fancoil soğutma sistemleri ortamdan emdiği havayı sürekli olarak ısıtır soğutur. Fakat farklı olarak emiş kısmına taze hava bağlantı yapıldığı taktirde ortamda bir şartlandırılmış havalandırma sistemi oluşturur. Fancoil soğutma sistemlerinde fancoil ünitesi içinde havayı filtrelemek için bir filtre bloğu bulunur. Fancoil sistemleri verimi ve hava kalitesi olarak filtrenin düzenli temizlenmesi gerekir. Fancoil sistemlerinde soğutucu akışkan ısı pompası veya chiller tarafından soğutulur. Soğutucu akışkan olarak çoğunlukla su kullanılmaktadır.

Soğutma Sistemleri Fiyatları

FERT Mühendislik olarak gelen keşif listesi, projeye göre veya bize ulaştırmış olduğunuz mimari projeden yola çıkarak sizlere soğutma sistemleri fiyatı veriyoruz.

Anahtar teslim projelerde soğutma sistemleri kullanılarak sistemi sizin için en başından tasarlayarak proje, uygulama ve montaj hizmetini iş sonlanana kadar size destek oluyoruz. 

Soğutma Sistemleri Hakkında Teklif Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

0552 824 69 40 – info@fertmuhendislik.com

Sohbete Başla
Yardıma mı ihtiyacınız var ?
Merhaba size yardımcı olabilir miyiz ?