7/24 Hizmetinizdeyiz

Bağcılar/İstanbul

Güneşli Balance, Mahmutbey, Taşocağı Yolu 21/3, 34218

Mail

info@fertmuhendislik.com

otopark-sprinkler-sistemi

Otopark Sprinkler Sistemi

Yangın; yanıcı özellikteki katı, sıvı ve gaz haldeki maddelerin kontrol dışı (kontrolsüz) yanmasıdır. Bir yangınla ne vakit nerede ve hangi şartlar altında karşılaşılacağını anlamak olası değildir. Bu yüzden önlemli olmak gerekir. Yangından doğabilecek can kaybının yanı sıra zararları önlemenin ya da azaltmanın en başta gelen yolu, yangına sebep olacak faktörleri ortadan kaldırmak ve yangına derhal müdahale edebilecek tedbirleri almaktır. Bu yüzden günümüzde kullanılan çoğu binalarda otopark sprinkler sistemi uygulanır.

Sprinkler sisteminin zorunlu olduğu alanlar bulunmaktadır. Otopark sprinkler sistemi ise 10 araç kapasitesini aşan otoparklarda zorunlu olmaktadır.

Otopark Sprinkler Sistemi Nedir?

Otopark Sprinkler Sistemi, yapılarda yangın söndürme amacıyla kullanılan yağmurlama elemanıdır. Tavana, gizli bir biçimde duvara veya açık tavanda direkt olarak yangın tesisatının üzerine montaj yapılarak, yangın esnasında tesisattaki basınçlı suyu serbest bırakarak yangın söndürmeyi başlatmış olur. Sprinkler Sisteminde ortam sıcaklığı, sprinkler içinde bulunan cam tüpün patlama sıcaklığına ulaştığında otomatik olarak çalışır ve böylelikle yangın şiddetini arttırmadan müdahale edilmiş olacaktır.  Otoparklarda çoğunlukla Upright sprinkler kullanılır.

otopark-sprinkler-sistemi-1

Otomatik Sprinkler Sistemi

Dünyada ve ülkemizde sulu yangın söndürme sistemi alternatiflerinde en yaygın olarak otomatik sprinkler sistemi kullanılır. Yapılan araştırmalara göre otomatik sprinkler sistemine sahip olan yapılarda çıkan yangınların %95’i daha başlangıç aşamasında etkisiz hale getirilmiştir. Otomatik sprinkler sistemi, yangın başladığı anda aktif olan ve yangın esnasında çıkan alevlerin üzerine su boşaltarak yangının etkisiz hale gelmesini sağlayan sistemdir. Islak borulu sprinkler sistemi, kullanılan yangın borularının içinde boşaltmaya hazır olarak bekleyen basınçlı suyun bulunduğu sistem türüdür. Sprinkler sisteminde su akışında bir gecikme olmadığından zaman kaybı yaratmaz. Yangın başlangıcında açığa çıkan sıcaklıkla birlikte sprinklerin açılmasına ve suyun yağmurlama olarak boşaltılmasını sağlar. Sprinkler sistemi ısıya duyarlı cıva ile çalışır. Cam tüpün içinde bulunan cıva yangın esnasında oluşan sıcaklık ile genleşir. Bu genleşme sonucu cam tüpün kırılması gerçekleşir. Tüpün kırılması ile birlikte su yolu açılır. Bu sayede sprinkler sisteminde bulunan basınçlı su ile yangın önlenmiş olur.

Sprinkler Sistemi tasarlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli kural, sprinkler sisteminin ulaşamayacağı alan bırakılmamasıdır. Sprinkler başlıkları 7 m2 ila 21 m2 arasında koruma sağlar. Bu koruma binanın yapısı ve tehlike sınıfına göre değişmektedir.

Otopark Sprinkler Sistemi Fiyatları

FERT Mühendislik olarak gelen keşif listesi ve bize ulaştırmış olduğunuz projeden sizlere en uygun otopark sprinkler sistemi kurulumu fiyatı veriyoruz.

Anahtar teslim projelerde sprink sistemi kullanılarak sistemi sizin için en başından tasarlayarak proje, uygulama ve montaj hizmetini iş sonlanana kadar size destek oluyoruz.

Otopark Sprinkler Sistemi Hakkında Teklif Almak için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

0552 824 69 40 – info@fertmuhendislik.com

Sohbete Başla
Yardıma mı ihtiyacınız var ?
Merhaba size yardımcı olabilir miyiz ?