7/24 Hizmetinizdeyiz

Bağcılar/İstanbul

Güneşli Balance, Mahmutbey, Taşocağı Yolu 21/3, 34218

Mail

info@fertmuhendislik.com

otopark-havalandirma-sistemi

Otopark Havalandırma Sistemi

Günümüzde şehirlerde park sorunları oluşması nedeniyle yer altı katlı otoparkların sayısı artmaktadır. Çoğunlukla ziyaretçi sayısının yüksek olduğu, sinema, tiyatro, alışveriş merkezleri, havalimanları, otogarlar gibi yapıların bodrum ve zemin katlarında ya da yanı başlarındaki çok katlı yer altı otoparkları, şehir merkezlerindeki otopark ihtiyacına cevap vermeye çalışmaktadır. Otopark havalandırma sistemi ise yangın anında meydana gelecek dumanın dış havaya ve egzoz gazlarının tahliyesi için tasarlanır.

Yangın anında otoparkta oluşacak duman doğal yollarla dışarı tahliye edilemez. Duman birkaç dakika içinde otoparka yayılacağından insanların kaçışını imkânsız hale getirecektir. Bu nedenle kapalı otopark havalandırma sistemi kurulumu yangın anında insanların kaçmasına ve itfaiye personeline yardımcı olur.

Duman tahliyesi için otopark hacminin saatte 10 kez hava değişimi sağlanması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı otopark havalandırma sisteminde duman tahliye fanları veya son dönemde sıkça kullanılan otopark jet fan tercih edilir.

Jet Fanlı Kapalı Otopark Havalandırma Sistemi

Otopark jet fan, otoparktaki hava kanalı sistemi yerine çok sayıda, küçük ebatlı, yüksek hava hızları yaratabilen fanlara dayanmaktadır. Jet Fanlar sıklıkla tünellerde kullanılmıştır. Prensip; fanların ilk çıkışında çok yüksek hava hızları oluşturarak, önlerindeki büyük hava kütlelerini iterek harekete geçirmesi üzerine dayanmaktadır. Fandan çıkan yüksek hıza sahip hava kütlesindeki momentum, tüm çevreye etkiyecek ve indüksiyon etkisi ile fanın içinden geçen havadan çok daha fazla bir hava kütlesini harekete geçirecektir.

Jet Fanlar, otopark içine stratejik olarak yerleştirilerek, yukarda belirtilen hava kütle hareketini, egzoz şaftlarına doğru iletmektedirler. Jet Fanlar otopark içinde kontrollü bir şekilde istenilen güzergâhta hava akışı yaratma görevini üstlenirler. Kanallı sistemle karşılaştırıldığında, Kanal ve üzerideki menfez, difüzör, damper gibi ekipmanların yerini alırlar.

otopark-havalandirma-sistemi-1

Duman Tahliye Fanlı Kapalı Otopark Havalandırma Sistemi

Otopark duman tahliye fanı, dumanı dış havaya aktarma ve merdiven basınçlandırma fanı olarak kullanılmaktadır. Düşük basınçta yüksek kapasiteye çıkmaktadır. Yangın esnasında çıkan dumanın insanları zehirlememesi için en kısa sürede tahliye edilmesi gerekir. Duman tahliye fanına montaj edilen havalandırma kanalı ve menfezler sayesinde ortamdan emiş yapılır.

Otopark Havalandırma Sistemi Avantajları

  • Yangın, gaz kaçağı ve pis koku gibi durumlarda ortamın havalandırma ihtiyacını sağlar.
  • Kapalı alan havalandırması sağlandığından ortam sağlıklı hale getirilir.
  • Otopark havalandırma sistemi sayesinde ortamdaki rutubet sorunu engellenir.
  • Araçlardan çıkan zehirli egzoz gazının uzaklaşmasını sağlar.

 

Otopark Havalandırma Sistemi Fiyatları

FERT Mühendislik olarak gelen keşif listesi ve bize ulaştırmış olduğunuz projeden sizlere en uygun otopark havalandırma sistemi kurulumu fiyatı veriyoruz.

Anahtar teslim projelerde otopark havalandırma sistemi kullanılarak sistemi sizin için en başından tasarlayarak proje, uygulama ve montaj hizmetini iş sonlanana kadar size destek oluyoruz.

Otopark Havalandırma Sistemi Hakkında Teklif Almak için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

0552 824 69 40 – info@fertmuhendislik.com

 

Sohbete Başla
Yardıma mı ihtiyacınız var ?
Merhaba size yardımcı olabilir miyiz ?