7/24 Hizmetinizdeyiz

Bağcılar/İstanbul

Güneşli Balance, Mahmutbey, Taşocağı Yolu 21/3, 34218

Mail

info@fertmuhendislik.com

otel-klima-sistemleri

Otel Klima Sistemleri

Otellerde konaklamada en büyük etken konfor olduğundan otel ısıtma soğutma sistemleri oldukça önemlidir. Otelde bulunan insanların daha konforlu ve sağlıklı bir şekilde konaklayabilmesi için mekânın ısıtma soğutma ve havalandırma sistemlerinin ihtiyacı karşılayabilmesi için tasarlanmalıdır. İnsanların sıcaklık anlayışı birbirinden farklı olacağından bölümlerin birbirinden bağımsız bir şekilde otel klima sistemleri olması gerekir. Kullanıcılar arasında merak edilen bir konu da Otel klima sistemleri alternatifleridir. Otel klima sistemlerinde genel olarak merkezi sistem klima ve multi split klima tercih edilmektedir.

otel-klima-sistemleri-1

Heat Pump VRF Otel Klima Sistemleri

VRF klima Sistemi dış üniteden, gaz akış dağıtıcıları yardımıyla birden çok iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edildiği bir sistemdir. Gereken miktarda soğutucu akışkanı, doğru zamanda iç üniteye ulaştırarak otel ısıtma soğutma işlemini gerçekleştirmiş olur. VRF Sisteminde termostat tarafından kontrol edilen sistem ısıtma soğutma modları arasında bağımsız geçiş yapılmasını sağlar. VRF klima sistemi, inverter teknoloji ve değişken debisi sayesinde enerji tasarrufu sağlar. Günümüzde çok katlı yapılarda ve villalarda VRF klima sistemi tercih edilmeye başlanmıştır. Otel mimari koşullarına göre günümüzde en çok gizli tavan tipi ve duvar tipi iç ünite otel klima sisteminde tercih edilmektedir. Otel m2 olarak büyük olan yapılarda eğer bir fancoil altyapısı yoksa genellikle VRF Otel klima sistemi tercih edilir. Otellerde genel olarak dış ünite için belli bir yer ayrıldığından borulama hattı bina mimarisine göre montaj yapılır. İnverter teknolojisi dış ünitenin gerekmediğinde kapasitesini düşürmesiyle enerji tasarrufu sağlar. Fancoil sistemlerine göre kontrol sistemleri ve otomasyona uyumluluk olarak daha iyidir. Heat Pump VRF otel klima sistemlerinde ısıtma ve soğutma aynı anda yapılamaz. Otel klima sistemlerinde aynı anda ısıtma ve soğutma yapmak istenildiği taktirde Heat Recovery VRF klima sistemi kullanılması gerekmektedir.

Heat Recovery (3 Borulu) VRF Otel Klima Sistemleri

3 Borulu VRF klima sistemi sistemin iç mekanizmasını ifade eden 3 borulu tanımlaması, Isı Geri Kazanımlı ”Heat Recovery VRF klima sistemi” olarak da adlandırılmaktadır. Çok katlı binalarda ve eş zamanlı ısıtma- soğutma talebi olan mahallerde kullanılan merkezî klima sistemidir. 3 borulu VRF sistemi aynı anda ısıtma/soğutma yapabilmesi, bu tip yapılarda oldukça avantaj sağlıyor. Örneğin Otellerde; odalar ısıtılırken, gıda depoları ve mutfakların soğutulması gerekiyor. Tüm bu söz konusu ayrıklıklar, otel ısıtma soğutma sistemleri VRF klima sistemi tarafından karşılanabiliyor. Aynı anda ısıtma ve soğutma yapabilen dört borulu sulu sistemler yerine ısı geri kazanımlı VRF klima sistemi kullanımı artmaktadır. Isı geri kazanımlı VRF klima sisteminin tercih edilmesindeki büyük nedenlerden biri %30’lara varan enerji tasarrufu sağlamasıdır. Fakat bu VRF klima sisteminin ilk yatırım maliyeti Heat Pump VRF klima sistemine göre hayli yüksektir.

Multi – Split Otel Klima Sistemleri

Multi klima olarak da adlandırılan Multi Otel klima sistemi, çoklu split anlamına gelmektedir. Split klimalarda olduğu gibi tek bir dış ünitesi bulunmaktadır. Buna karşılık birden fazla iç ünitenin tek bir dış üniteye bağlanabilme olanağı vardır. Fakat yüksek kapasite için uygun olmamasından dolayı büyük m2 Oteller için uygun bir sistem değildir. Cihazlar ayrı termostatlardan tarafından kontrol edildiğinden bağımsız bir şekilde otel klima sistemi tasarlanabilir. Genellikle her odanın ayrı faturalandırılması istenen otel klima sistemlerinde tercih edilmektedir.

Otel Klima Sistemlerinde Kullanılan İç Ünite Çeşitleri

  • Gizli Tip İç Ünite
  • Duvar Tipi İç Ünite
  • Kaset Tipi İç Ünite
  • Salon Tipi İç Ünite
  • Yer ve Tavan Tipi İç Ünite
  • Gizli Döşeme Tipi İç Ünite

 

Otel Klima Sistemleri Fiyatları

FERT Mühendislik olarak keşif listesi veya bize ulaştırmış olduğunuz projeden yola çıkarak sizlere otel klima sistemleri fiyatı veriyoruz.

Anahtar teslim projelerde Otel klima sistemleri kullanılarak sistemi sizin için en başından tasarlayarak proje, uygulama ve montaj hizmetini iş sonlanana kadar size destek oluyoruz. 

Otel Klima Sistemleri Hakkında Teklif Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

0552 824 69 40 – info@fertmuhendislik.com

Sohbete Başla
Yardıma mı ihtiyacınız var ?
Merhaba size yardımcı olabilir miyiz ?