7/24 Hizmetinizdeyiz

Bağcılar/İstanbul

Güneşli Balance, Mahmutbey, Taşocağı Yolu 21/3, 34218

Mail

info@fertmuhendislik.com

merkezi-isitma-sistemi

Merkezi Isıtma Sistemi

Merkezi ısıtma sistemi dünyada olduğu kadar ülkemizde de ısıtma sistemleri içinde en çok tercih edilen alternatiflerden biridir. Günümüzde bireysel kullanıcılar kombiye yönelmiş olsa bile yeni gelen yönetmelikler ve tasarruf açısından merkezi ısıtma sistemleri tercih edilmektedir. Ülkemizde merkezi ısıtma sistemi, genellikle çok katlı veya büyük yapılarda kullanılmaktadır.

Merkezi Isıtma Sistemi Nedir?

Konutlarda ısıtma ve sıcak su için gerekli olan ısı üretimi, dağıtımı ve tüketiminin aynı mekân içerisinde yapılmasına bireysel ısıtma sistemi denir. Merkezi ısıtma sistemlerinde ise, gerekli ısı üretimi ve dağıtımı bağımsız bölümlerin dışında merkezi olarak yapılmakta, ısı tüketimi ise bağımsız yapıların içerisinde olmaktadır.

Merkezi ısıtma sistemlerinde kazanlar, brülörler, boylerler, genleşme tankları, otomatik kontrol tertibatı, kollektör ve pompalar gibi bölümlerden oluşurlar.

merkezi-isitma-sistemleri

Merkezi Isıtma Sistemleri Avantajları

 • Merkezi ısıtma sisteminde yapılacak bakımlar veya modernizasyon için gerekli tadilatlar sadece kazan dairesinde alanında gerçekleşecektir.
 • Tadilat, bakım, işletme ve arıza giderme işleminde sadece kazan dairesi meşgul edileceğinden, yapı sakinleri minimum şekilde etkilenir.
 • Kazan dairesi ekipmanları apartman sakinlerinden uzak olduğundan, ses, gürültü ve koku rahatsızlık vermez.
 • Merkezi ısıtma sisteminde, daireler arası veya merdiven boşluğunda gaz dağıtımı olmadığından bireysel sistemlere göre daha güvenilirdir.
 • Hermetik kombi bacalarının dış cephe boya karartması gibi bir sorunu yoktur.
 • Merkezi ısıtma sisteminde baca mesafesi kombilere göre daha fazla olduğundan istenilen yere konumlandırılabilir.
 • Merkezi ısıtma sisteminde kullanılan boyler sayesinde sıcak su konforu bireysel sistemlere göre daha konforludur.
 • Kaskad sistem kullanılarak yedekleme yapıldığından işletmenin sürekliliği açısından sorun etmez.
 • Merkezi ısıtma sistemi, merkezi ısıtma pay ölçer sayesinde kullanıcılar arasında eşit bir dağılım sağlar.
 • Ekonomik ömrü daha fazladır.
 • Merkezi ısıtma sistemi maliyeti, işletme giderleri ve diğer maliyetlerin toplamına göre çok katlı yapılarda bireysel sistemlere göre daha azdır.

Merkezi Isıtma Sistemi Dezavantajları

 • Merkezi ısıtma sistemi dezavantajı olarak ilk akla gelen merkezi ısıtma pay ölçer sisteminin olmadığı konutlarda ortak fatura konusudur. Bu sistemde, merkezi ısıtma sistemi faturası hesaplanırken gelen fatura kullanıcılar arasında eşit bölünür. Daireyi kullanmayan kullanıcı için dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Merkezi ısıtma sisteminde binanın cephesine göre ortama verilen ısı değişmektedir. Bu konuda da binanın yalıtımı önemli bir mevzudur.

Merkezi Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Merkezi ısıtma sistem çalışma prensibi ülkemizde en çok merak edilen konulan başında gelmektedir. Merkezi ısıtma sisteminde, ısıtma için gerekli olan sıcak su üreticisi genellikle kazanlar tarafından sağlanır. Kazan ve diğer gerekli ekipmanlar alan kapladığından yapılarda genellikle kazan dairesi kurulumu gerçekleşir. Kazan dairesi kurulumundan sonra üretilen sıcak su borular aracılığıyla bölümlere taşınır. Radyatörlere gerekli sıcak su sağlandığında merkezi ısıtma sistemi gerçekleşmiş olur. Genellikle dairelerin veya bölümün ilk giriş hattına merkezi ısıtma pay ölçer konularak sistem kullanıcılar arasında fatura edilir. Merkezi ısıtma sisteminde ülkemizde radyatörlerden farklı olarak merkezi sistem yerden ısıtmada tercih edilir.

Merkezi Sistem Yerden Isıtma

Merkezi sistem yerden ısıtmada en önemli konu binada diğer dairelerin hangi ısıtma sistemini tercih ettiğidir. Yerden ısıtmada düşük derecelerde su dolaştırıldığından radyatör sisteminde aynı su kullanıldığı taktirde radyatör sisteminde tam anlamıyla ısıtma gerçekleştirilmez. Bu yüzden radyatör kullanılan binalarda kazanlar genelde 80-60 derece aralığında çalıştırılır. Fakat aynı su sıcaklığı sağlık ve konfor açısından yerden ısıtmada çalıştırılamaz. Bu yüzden dairemize gelen 80 ° sıcaklığındaki suyu 55 ° sıcaklığa düşürmemiz gerekir. Merkezi sistem yerden ısıtma sisteminde kompakt karışım devresi kullanılarak gerekli sıcaklık sağlanır. Bu sayede merkezi sistem yerden ısıtma dairelerde tercih edilebilir.

Merkezi Isıtma Sistemi Maliyeti

FERT Mühendislik olarak gelen keşif listesi, projeye göre veya bize ulaştırmış olduğunuz mimari projeden yola çıkarak sizlere merkezi ısıtma sistemi maliyeti veriyoruz. Ücretsiz keşif hizmetimiz sayesinde merkezi ısıtma sistemi maliyeti için keşif yaparak yerinde en doğru ve en uygun sistemi sizler için kullanıyoruz. Anahtar teslim projelerde merkezi ısıtma sistemi kullanılarak sistemi sizin için en başından tasarlayarak proje, uygulama ve montaj hizmetini iş sonlanana kadar size destek oluyoruz.

Merkezi Sistem Hakkında Teklif Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

0552 824 69 40 – info@fertmuhendislik.com

Sohbete Başla
Yardıma mı ihtiyacınız var ?
Merhaba size yardımcı olabilir miyiz ?