7/24 Hizmetinizdeyiz

Bağcılar/İstanbul

Güneşli Balance, Mahmutbey, Taşocağı Yolu 21/3, 34218

Mail

info@fertmuhendislik.com

hastane-havalandirmasi

Hastane Havalandırması

Ziyaretçi sayısının en yüksek olduğu yapıların başında hastaneler gelmektedir. Bu sebeple temizlik ve hijyen açısından özen gösterilmesi gereken yerlerin başında hastaneler gelmektedir. Bu sebepten dolayı hastane havalandırması yüksek önem taşımaktadır. Hastane havalandırma sistemleri etkin bir şekilde çalışmadığı taktirde ziyaretçi ve hastane personeli de hava yoluyla buluşan hastalıklarla karşılaşabilir. Hastane havalandırma sistemleri içerdeki bulunan kirli havayı sürekli temizleyecek şekilde bir hava akımı sağlaması gerekmektedir.

Hastane Havalandırma Sistemleri

Hastane havalandırma sistemleri uygulanmasının en önemli nedeni hijyenik ortam sağlanmasıdır. Hijyenik ortamların iklimlendirilmesi normal ortamlara göre daha karmaşık ve sistemin tasarımı için tecrübe gerekmektedir. Hastane havalandırma sistemleri çalışma mantığı olarak kirli havanın ortamdan uzaklaştırılması ve taze havanın ortama ulaştırılmasıdır. İçerideki havayı filtre edip tekrar ortama verilmesi hijyenik açıdan yeterli değildir. Bu yüzden taze havanın da ortama ulaştırılması gerekir. Hastane havalandırma sistemlerinde kullanılan cihazların başında hijyenik klima santrali gelmektedir.

 

Hijyenik Klima Santrali ile Hastane Havalandırması

Klima santrali ortama taze hava verilmesi, ortamın ıs ve nem oranının istenilen değerlerde tutulmasını ve havanın filtrasyon edilmesini sağlayan cihazlardır. Hijyenik klima santrali bu şartları sağlaması için çeşitli elemanlar kullanılır. Hijyenik klima santrali çalışma prensibi olarak çoğunlukla pozitif basınçta çalıştırılması tercih edilir. Hijyenik klima santralinde normal klima santralinde ekstra olması gereken özellikler bulunmaktadır. Bu özellikler kabaca şöyle sıralanabilir;

 • Hijyenik klima santralleri, herhangi bir toz veya parçacığı içine sokmamalı ve sızdırmaz bir yapıya sahip olmalıdır.
 • Hijyenik klima santrallerinin içinde parçacıkların birikmemesi gerekmektedir bu sebeple iç yapısı düz olmalıdır.
 • Hijyenik klima santrallerinde nem oranının yüksek olmaması gerekmektedir. Yüksek nem oranı mikro organizma üretimini arttırmaktadır.
 • Hijyenik klima santrallerinin iç yapısı bakım ve temizliğe uygun olması gerekmektedir.

hastane-havalandirmasi

Hastane Havalandırmasında Özel Havalandırma Gereken Alanlar

Hastane havalandırma sistemleri tasarlanırken ameliyathane, yoğun bakım üniteleri, pozitif ve negatif basınçlı izolasyon odalarında belli bir standardı sağlayan sistem düşünülmelidir. Belli koşulların sağlanması gereken bu odalarda havalandırma sistemi kadar yalıtım da önemlidir.

 • Yoğun bakım ünitelerinde sıcaklık değeri 21 – 24 derece arasında olmalı ve nem yaklaşık olarak %40 seviyesinde tutulmalıdır.
 • Ameliyathanelerde hava sıcaklığı 20 – 23 derece arasında olmalı, nem değeri ise %30 – 60 arasında tutulmalıdır.
 • Pozitif basınçlı odalardaki amaç bulunan odadan dışarı hava transferinin olmamasıdır. Ameliyathane çevresine pozitif basınç uygulanarak kirli havanın koridorlara doğru transferi gerçekleşir ve ameliyathaneye kirli havanın ulaşması engellenir. Negatif basınçta ise bu durum tam tersi şekilde gerçekleşir.

Ameliyathane Havalandırma Sistemleri

Ameliyathane ve laboratuvar gibi yapılarda, hijyenik havalandırma ve klima sistemleri aynı çalışma prensibine sahiptir. Bu yapılardaki ana amaç temiz oda oluşturmaktır. Temiz odaların gereksinimleri ise taze hava ve miktarı, sıcaklık, nem ve mekân basıncıdır. Bu yüzden bu standartları sağlayacak sistemin bazı özellikleri sağlaması gerekmektedir:

 • Mümkün olduğu taktirde %100 taze hava kullanmak
 • İçi paslanmaz, çift çidarlı ve sızdırmazlığı yüksek hijyenik klima santrali kullanmak
 • Sisteme uygun filtreleri kullanmak
 • Kanal imalatlarının havayı sızdırmaz şekilde olması
 • HEPA filtre değişim işlemlerinde odayı kapatacak şekilde sızdırmaz damper kullanılması
 • Tüm sistemin kontrol edilebildiği otomasyon sisteminin kurulması

Hastane Havalandırma Sistemi Fiyatları

FERT Mühendislik olarak gelen keşif listesi ve bize ulaştırmış olduğunuz projeden sizlere en uygun hastane havalandırma sistemi kurulumu fiyatı veriyoruz.

Anahtar teslim projelerde havalandırma sistemi kullanılarak sistemi sizin için en başından tasarlayarak proje, uygulama ve montaj hizmetini iş sonlanana kadar size destek oluyoruz.

Hastane Havalandırma Sistemi Hakkında Teklif Almak için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

0552 824 69 40 – info@fertmuhendislik.com

Sohbete Başla
Yardıma mı ihtiyacınız var ?
Merhaba size yardımcı olabilir miyiz ?