7/24 Hizmetinizdeyiz

Bağcılar/İstanbul

Güneşli Balance, Mahmutbey, Taşocağı Yolu 21/3, 34218

Mail

info@fertmuhendislik.com

fan-coil

Fancoil Montajı

Fancoil adını fan ve coil(serpantin) olan temel elemanlardan alır. Serpantinin içinde bulunan sıcak veya soğuk akışkandan ortama fanlar aracılığıyla verilen hava sayesinde ortam ısıtılır veya soğutulur. Fancoil ortamdan emdiği havayı sürekli olarak ısıtır veya soğutur. Fakat farklı olarak emiş kısmına taze hava bağlantı yapıldığı taktirde ortamda bir şartlandırılmış havalandırma sistemi oluşturur. Fancoil ünitesinde havayı filtrelemek için bir filtre bloğu bulunur. Hava kalitesi olarak düzenli temizlenmesi gerekir. Fancoil montajı kabaca 2 sistemden oluşur; 2 borulu ve 4 borulu fancoil sistemi.

Fancoil ünitesinde tek eşanjör varsa 2 borulu fancoil sistemi, çift eşanjör mevcut ise 4 borulu fancoil sistemi kullanılır. Fancoillerde soğuk su chiller tarafından sağlanırken sıcak su kazan tarafından üretilir. Fakat fancoil sisteminde su üreticisi olarak ısı pompası kullanıldığı taktirde kazan ve chiller kullanımına ihtiyaç duyulmaz.

Fancoil montajında kullanılacak iç ünite tipinde birçok çeşit mevcuttur;

  • Kaset Tipi Fancoil Montajı
  • Gizli Tavan Tipi Fancoil Montajı
  • Duvar Tipi Fancoil Montajı
  • Yer ve Tavan Tipi Fancoil Montajı
  • Gizli Döşeme Tipi Fancoil Montajı

fancoil-montaji

Fancoil Montajı Nasıl Yapılır?

Öncelikle sistem proje üzerine detaylıca işlenir. Fancoil ünitesi montajı yapıldıktan sonra borular aracılığıyla sıcak veya soğuk su fancoil ünitesine ulaştırılır. Borularda yapılan yalıtım sayesinde ısı kaybının en aza indirilmesi istenmektedir. Kullanılan motorlu vana ve termostatlarla fancoil ünitesi kontrol edilir. Fancoil termostatı sayesinde her bölüm birbirinden bağımsız olarak kontrol edilir. Yoğunlaşmış nemin atılması için fancoil ünitesine drenaj sisteminin kurulması gerekmektedir. Her üniteye güç verilmelidir. Yetkili servis ile birlikte devreye alma işleminden sonra fancoil montajı tamamlanmış olur.

  • Fancoil montajı, sistemin projelendirilmesi bize büyük bir özgürlük sağlar. Doğru kapasitelendirme yapıldığı taktirde istenilen sayıda fancoil montajı yapılabilir.
  • Soğutucu akışkan için geleneksel su borusu tercih edildiğinden bakır borulu sistemlere göre kurulum nispeten daha uygundur.
  • Fancoil ünitesi görülmek istenmediği taktirde asma tavan içine fancoil montajı yapılabilir.
  • Akışkanı ısıtmak veya soğutmak için kullanılan cihazlar doğru projelendirme yapıldığı taktirde istenilen uzaklığa konumlandırılabilir. Mesafe uzak olduğunda ısı yalıtımına dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Kaset tipi fancoil montajı genellikle ofislerde kullanılmakta olup, mimarı açıdan kullanıcılara büyük ölçüde yarar sağlamaktadır.

Fancoil sistemi kurulumu kolay bir iş değildir. Kullanılan akışkanın eşit olarak dağılması gerekmektedir. Bu işlem için dengeleme vanaları kullanılır. Fancoil işçilik konusunda fazla deneyimi olmayan bir ekibin yaptığı sistem verimli bir şekilde çalışmayacaktır. Gizli tavan tipi fancoil montajında fancoil işçilik işleminin yanı sıra havalandırma sisteminin de kurulması gerekmektedir. Yanlış ebatta seçilen havalandırma kanalı ses ve titreşim sorunu ortaya çıkarabilir. Kullanılan havalandırma kanalı ses geçirmez olmalıdır. Bu nedenlerde dolayı fancoil sistemi işçilik için fancoil sisteminde uzman ve profesyonel ekiplerle çalışılması gerekmektedir.

Kullanılan Fancoil Markaları

FERT Mühendislik ile Fancoil Montajı

FERT Mühendislik olarak gelen keşif listesi, projeye göre veya bize ulaştırmış olduğunuz mimari projeden yola çıkarak sizlere fancoil montaj fiyatı veriyoruz.

Anahtar teslim projelerde fancoil sistemi kullanılarak sistemi sizin için en başından tasarlayarak proje, uygulama ve montaj hizmetini iş sonlanana kadar size destek oluyoruz.

Fancoil Sistemi Hakkında Teklif Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

0552 824 69 40 – info@fertmuhendislik.com

 

Sohbete Başla
Yardıma mı ihtiyacınız var ?
Merhaba size yardımcı olabilir miyiz ?